Współczesne festiwale dożynkowe w Polsce

Wydawać by się mogło, że dożynki to wydarzenie lokalne, które nie interesuje nikogo poza tradycyjnymi gospodarzami dziękującymi za plony danego roku. Niemniej jednak, w związku z przygotowywaniem tego typu imprez wiejskich organizowane są nierzadko przeróżne festiwale dożynkowe. O nich będzie niniejszy tekst, zapraszamy do lektury.
Kiedyś a dziś
Podczas gdy pierwotnie nazywano dożynki okrężne, wyżynki, wieniec, czy wieńcowe i utożsamiano je jednoznacznie z podziękowaniami za bujność przyrody – drzew, roślin i kwiatów, dzisiaj dożynki to święto plonów i jeden z najważniejszych dni w życiu każdego prawdziwego rolnika. Na przestrzeni stuleci ten rodzaj świętowania znacząco zmienił swój charakter, a co za tym idzie w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, pojawił się charakter religijny dożynek, a więc inaczej wydźwięk dziękczynny. W konsekwencji tego dożynki zaczęto przenosić na Jasną Górę. Można także mówić o Dożynkach prezydenckich, jakie są organizowane w Spale.
Zabawa dla każdego
Mimo tego, że dożynki to impreza głównie religijna, bardzo często przypomina ona w swych licznych elementach także świeckie przedsięwzięcia rozrywkowo-kulturalne. To coś na wzór tradycyjnego eventu ludowego, jaki niewątpliwie łączy się z zabawą skierowaną na całą lokalną społeczność, niezależnie od grupy wiekowej czy płci. Znajdą tam dla siebie ciekawe zajęcia nawet młodzież i dzieci. Do najważniejszych ceremonii dożynkowych zapraszany jest zawsze Starosta i Starościna dożynkowi, którzy im przewodniczą. Polega to na geście wznoszenia wieńców specjalnie przygotowanych na ten okres świętowania. Klasyczne wieńce robione są z polnych kwiatów, kłosów zbóż, warzyw oraz owoców.

Zobacz stronę autora: https://www.e-wolka.pl/